Laco Lučenič: Rádio FM je jedno z dvoch, ktoré počúvam

Po včerajšom prekvapivom vyhlásení ministra kultúry na adresu Rádia FM, sme oslovili aj hudobníka a niekdajšieho spolupracovníka tejto stanice Laca Lučeniča.

Laco, čo hovoríš na správu včerajšieho dňa?

To Rádio FM patrilo k takému dobrému tónu. To bol typ rádia, ktoré presne nájdeme v iných krajinách, a nikto sa nezaoberá tým, či je rentabilné, alebo nerentabilné a jedno s druhým. Pretože, to je rádio, ktoré sa pokúšalo udržať nevkus na uzde. A je veľká škoda, že práve toto rádio musí týmto dejinným pohybom padnúť za obeť. Dúfam, že táto posledná veta sa dá znázorniť nejako ironicky.

Ak sa nemýlim, teba sa to dotýka aj osobne, na Rádiu FM si mal svoju reláciu.

Mal, no teraz už spolupracujem s prvým okruhom, kde robím Nočnú pyramídu. Ale priznám sa, že toto sú jediné stanice, ktoré počúvam. No už aj Rádio Slovensko má svoje čaro, čo sa týka hudobných ponúk a keď sa už ani to nedá vydržať, čo je veľmi často, asi po hodine za deň, tak si človek pustil FM-ko. No…

Keď sa na tieto zmeny pozeráš ako občan, ako Slovák, ako ich vnímaš?

Týmto zmenám verím stále menej. Neoprávňuje ma nič k hovadskému optimizmu, že také zmeny niekam povedú. Lebo som istým spôsobom aj človek zvonku, tak na polovicu, a javí sa mi, že existujú uhly, v ktorých jednoznačne rozhlas ťahá televíziu z „brindy“. Ten rozhlas bol na tom tak, ako bol, ale svojím spôsobom vždy bol sebestačný a dokonca sa ten vietor aj obrátil a vlastne to začínalo ísť aj do plusu. Neviem, čo teraz bude z toho. Dnes bude zase všetko ináč. Aj tá „šéfová“ vydržala v podstate všelijaké tlaky a vplyvy…

Stretol si sa už s takýmto modelom – jedna inštitúcia, ktorá sú vlastne dve?

Nie, nestretol. Neviem síce, ako je to v Rakúsku, to je najbližší taký model, ktorý je tomu podobný. Ale Rakúšania nemajú ani súkromnú televíziu. Nie je to sféra, v ktorej by som bol doma a v ktorej detailoch by som sa vyznal, ale s ničím podobným som sa nestretol. Ale dnes nie je nič výnimočné stretávať sa so špecifikami, ktoré nemajú nejaké prirovnanie. Veľa vecí sa skrátka deje po prvý raz.

Zdá sa, že budeme priekopníci. Otázne je, či v pozitívnom zmysle. Na záver ešte jedna otázka: Myslíš si, že táto situácia bude mať dopad na slovenskú hudbu, na tvorbu?

Samozrejme, že bude. Pretože už naozaj nebude rádio, už všetko zostane na internete. Čo je veľká sila, ale to predsa nie je všetko. To rádio bolo také špecifikum. To je jedno, či malo pol percenta počúvanosť, jedno percento počúvanosť, ale na tieto veci to má vplyv. Je jedno, či sa tam prejavovali niekoho osobné tendencie voči muzike, alebo neprejavovali, alebo na aké percento sa prejavovali, ale vždy človek zhruba vedel, čo sa na tom Slovensku deje v tej nekomerčnej, alebo nazvime to v nejakej undergroundovej sfére. Skrátka nie tam na leveli tých najväčších tupostí, hromadných, ale v tej sfére takého zdravšieho rozumu. A toto keď nebude, tak už fakt zostane len klikanie. A ešte ja si môžem spraviť nejaké internetové rádio. (Smiech.)

Tak to by si určite veľa ľudí potešil. Ďakujem za rozhovor, Laco

Pridaj komentár