LACO LUČENIČ

Ladislav „Laco“ Lučenič (* 23. november 1952, Cífer, Česko-Slovensko) je slovenský spevák, skladateľ, hudobný producent a inštrumentalista.

Do povedomia verejnosti sa dostal ako člen skupín Fermata, Prúdy, Modus a Limit, ale aj prostredníctvom sólovej dráhy, hudobno-divadelným projektom v podaní skupiny Laco Lučenič & Satisfactory, či postom predsedu poroty v hudobnej televíznej šou Slovensko hľadá Superstar.[1]

Začiatky jeho hudobnej kariéry sú spojené s Pavlom Hammelom. Ako spevák a basový gitarista sa Lučenič podieľal na jeho albume Hráč (1974). Neskôr pôsobil ako basový gitarista a hudobný producent v skupinách Fermata, Modus a Limit. Bol dlhoročným spolupracovníkom Miroslava Žbirku, ktorému produkoval všetky albumy až do roku 1994. Taktiež je autorom hudby k detskému albumu Išla myška briežkom: Pesničky pre deti (1996).

Po rozchode s Miroslavom Žbirkom sa okrem produkovania albumov slovenským a českým skupinám venoval elektronickej hudbe a zvukovému experimentovaniu. Svoje skúsenosti zúročil na remixovom dvojalbume Proudy: Tribute to Prúdy (2000). Album obsahuje aj pieseň „Chladná (ako zmrzlinový pohár)“, ktorá je súčasťou soundtracku k českému filmu Samotári.

V roku 2004 založil skupinu Laco Lučenič & Satisfactory, s ktorou na jeseň v roku 2006 absolvoval celoslovenské turné, pričom záznam januárového koncertu v bratislavskom Divadle Astorka Korzo ’90 vydal na DVD pod názvom Live in Concert (2006) na vlastnej značke doubleL Records. Nateraz posledný Lučeničov štúdiový album nesie názov XLL (2007).

Od októbra 2004 moderoval v rádiu Rocková republika reláciu Rockový deň s Lacom Lučeničom.

Od roku 2018 je členom slovenskej skupiny Slobodná Európa, kde hrá na basovú gitaru.

Pridaj komentár