Hudobný prestup roka: Novým členom Slobodnej Európy je Laco Lučenič

Známa bratislavská skupina bude mať od jesene nového basgitaristu. Stane sa ním známy multiinštrumentalista a producent.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ešte nemali spolu ani skúšku a chceli to oznámiť až na jeseň, ale už nevydržali a prezradili to novou profilovou fotkou na Facebooku. Posledný koncert v aktuálnej zostave odohrajú v utorok 28. augusta v Nitre na festivale Slížovica. Potom doterajší basgitarista Martin „Žumo“ Zimanyi zo Slobodnej Európy odchádza a nahradí ho Laco Lučenič

„Žumo s tým prišiel sám, že už nestíha popri robote, rodine a detských projektoch (Mačka strakatá, Hanička a Murko – pozn. red.). Laco mi pred pár týždňami volal, či niekde nehráme, že by si s nami zase rád zahral. No a keď Žumo oznámil, že končí, tak som Lacovi zavolal a on okamžite, že ide do toho,“ vysvetľuje spevák Whisky. „Myslím, že to bude veľká paráda, on je nenormálny basák a chce si ešte na staré kolená zahrať rokenrol.“

O hráčskych schopnostiach Lučeniča nebolo pochýb už v 70. rokoch, keď sa predviedol na platniach Pavla Hammela, v skupinách Fermáta, Modus a Limit. Tú poslednú dal dokopy s Mekym Žbirkom, s ktorým dlho úzko spolupracovali. Nahrával mu gitary, aranžoval, produkoval. Najmä jeho zásluhou a slabosťou pre elektronické mašinky znie napríklad tak nadčasovo Žbirkov album Nemoderný chalan (1984), demonštrujú to aj jeho sólové albumy Bodliak na plavkách (1985) či Svetlo (a pocit bezpečia) z roku 1995.

V projekte Laco Lučenič & Satisfactory aj v rozhlasových reláciách ukázal najmä veľkú znalosť tvorby z éry Sixties, ale bol aj porotcom televíznej šou Slovensko hľadá Superstar. Jeho schopnosti už dobre pozná aj Slobodná Európa. Produkoval jej platne (s výnimkou Pakárne), kde sa ukázal aj ako multiinštrumentalista.

„Boli veci, ktoré som mal v hlave, ale v rámci svojich obmedzených muzikantských schopností som ich nevedel zahrať. Načrtol som Lacovi svoju predstavu a on ju dokonale naplnil vrchovato aj s čerešničkou na torte. Taký príklad. V songu DRY ’69 som mal určitú predstavu gitarového sóla, na ktoré som nemal ani vo sne. Tak som Lacovi povedal, že si tam predstavujem sólo chladné ako zvuk cirkulárky, ktorú by na gitare zahral Robert Fripp pre Davida Bowieho, a Laco dal také sólo, že dodnes mám z neho zimomriavky. Presne a dokonale vystihol tú atmosféru a predstavu. Do iných vecí zas vymyslel jednoduché ozdoby a atmosféry, ktoré tie songy pozdvihli o pár podlaží vyššie,“ spomína gitarista Sveťo Korbeľ, ktorý sa už teší na nového člena kapely.

Prvé koncerty si Slobodná Európa v novej zostave naplánovala na posledný októbrový víkend – s Lacom Lučeničom si zahrajú v Piešťanoch, v Prahe a v bratislavskom MMC klube.

Pridaj komentár