DOUBLE LOUD: Tanečná show Queen – príbehy umelcov “par excellence”

Divadlo Nová scéna uviedlo novú tanečnú show britskej hudobnej legendy Queen. To, že táto formácia na čele so svojským, jedinečným a nadaným Freddie Mercurym je legendou vie celý hudobný svet a je ťažké ich dielo uchopiť v iných umeleckých formátoch.

QUEEN fotoCB (2)

Komplikované Mercuryho hudobné impresie a texty vôbec nenahrávajú umelcom, ktorí majú ambíciu stvárniť britskú legendu a mnohé napr. hudobné mutanty v  podobe remixov vyšli v hudobnom svetovom archíve značne mimo a istým spôsobom gýčovito a takmer znehodnocujúco.

Profesionalita, zanietenosť, alternatívny rukopis, umelecký nadhľad a niekoľkoročné skúsenosti tvorcov tanečného predstavenia umožnili uchopiť Queen najlepšie ako sa len dá. Mário Radačovský vsadil hudobnú legendu do príbehu konkurzu tanečníkov túžiacich samozrejme čo najlepšie uspieť a vyhrať.

Hudobnú taktovku uchopil známy producent, nestor československej elektroniky a multiinštrumentalista Laco Lučenič, ktorý prostredníctvom živého deejayingu  a instrumental fragmentov priamo ovplyvňuje vývoj konkurzu. Ortodoxní fanúškovia Queenu zrejme skolabujú čo sa to udialo z ich skladbami…ale Lučenič to bravúrne vsadil do tanečnej choreografie s aktuálnym dátumom deejayingu. Pristihol som sa, že miestami som sa zabudol a pár minút sledoval Lacove ruky za mix pultom a jeho zažranosť to ešte vyšperkovať guitar solami. Značne nadčasové plochy, zvraty, originálne fragmenty skladieb synchronizované deejayingom a mixom. Kritiku si zaslúži len akustika priestorov kvôli absentujúcim basom.

Predstavenie absolútne vygraduje na záver skladbou Las Palabras de Amor (The Words of Love) počas ktorej tanečníci predvedú snáď najlepšie výkony a Lučenič vyšperkuje hudobný doprovod aletrnatívnym vnímaním skladby v kombinácii elektroniky a gitar. Pravedepodobne najlepší kúsok večera!

Medzinárodné obsadenie mladých tanečníkov je skvelé a myslím, že presvedčí aj návštevníkov divadla doteraz neholdujúcich tancu či baletu. Minimalistická scéna len skvele zapadá do príbehu, pretože všetko je povedané v pohybe a hudbe. Jednoducho tím Mária Radačovskéko, Mirky Kovárovej, Petra Pavlaca, Mareka Hollého, Laca Lučeniča, Katky Holkovej a zostavy výborných tanečníkov nielen odžili príbeh britskej legendy ale aj svoj umelecký…par excellence! Standing ovation…vrelo doporučujem!

Pridaj komentár